Zaujímavým a stále vzácnejším typom stojatých vôd sú rašeliniská. Sú to miesta, na ktorých sa hromadí rastlinná hmota a z nej sa tvorí rašelina. Rašeliniská boli v minulosti masovo odvodňované, čím dochádzalo k ich zániku a likvidácii tu žijúcich spoločenstiev rastlín a živočíchov. Tieto druhy (tzv. tyrfofilné a tyrfobiontné) sú preto v súčasnosti väčšinou vzácne a chránené a každé zachované rašelinisko je mimoriadne cenné. Rašeliniská sú v zásade dvoch typov, medzi ktorými existujú aj prechodné formy:
Vyvíjajú sa na miestach zásobovaných podzemnou vodou (napr. v nivách riek, na prameniskách, v terénnych zníženinách). Majú dostatok živín, vegetácia je bohatá a voda nie je príliš kyslá. Ich spoločenstvá sú veľmi bohaté na druhy.
Nachádzame tu vzácne druhy vážok, ako sú vážka Leucorrhinia pectoralis, vážka bieločelá L. albifrons, vážka malá L. caudalis, vážka tmavá Sympetrum danae, vážka žltoškvrnná S. flaveolum, šidlo Aeshna juncea, šidlo veľké A. grandis, šidlo A. isosceles, šidlo lúčne Brachyton pratense, ligotavky Somatochlora flavomaculata, Epitheca bimaculata, šidlovky rodov Lestes a Sympecma, vzácne šidielka Coenagrion hastulatum a C. lunulatum, šidielko ozdobné C. ornatum, šidielko červené Pyrrhosoma nymphula, šidielko Nehalennia speciosa a spolu s nimi ďalšie druhy vážok z rodov Aeshna, Coenagrion, Ischnura, Sympetrum, Orthetrum atď.
Opačným typom sú vrchoviská. Sú veľmi kyslé, neúživné, zásobované predovšetkým snehovou a dažďovou vodou. Vyvíjajú sa v horách a ich spoločenstvá sú chudobné na druhy. Útočisko v nich nachádzajú druhy z ľadových dôb (glaciálne relikty).
Nájdeme tu veľmi vzácne šidlá Aeshna subarctica, A. juncea, šidlo belasé A. caerulea, vážku rašeliniskovú Leucorrhinia dubia, vážku L. rubicunda, vážku tmavú Sympetrum danae, šidielko červené Pyrrhosoma nymphula, šidielko Coenagrion hastulatum, ligotavky Somatochlora alpestris a S. arctica. Spolu s nimi tu sú odolné druhy ako šidielko obyčajné Coenagrion puella, šidielko krúžkované Enalagma cyathigerum, šidlovka tmavá Lestes dryas, šidlovka pásikavá L. sponsa, ligotavka zelená Somatochlora metallica, vážka obyčajná Sympetrum vulgatum, vážka pestrá S. striolatum alebo vážka červená S. sanguineum.
Ďalším typom stojatých vôd sú jazerá, rybníky a priehrady.
Horské jazerá a plesá sú prirodzené stojaté vody v horských oblastiach. Zásobuje ich snehová a dažďová voda alebo prítoky. Sú kyslé, málo úživné.
Spoločenstvo vážok tu tvoria šidlo modré Aeshna cyanea, šidlo A. juncea, ligotavka zelená Somatochlora metallica, šidielko červené Pyrrhosoma nymphula, šidielko krúžkované Enallagma cyathigerum, šidielko obyčajné Coenagrion puella, šidlovka tmavá Lestes dryas, šidlovka pásikavá L. sponsa.
V rašelinejúcich častiach sa k nim pridávajú vrchoviskové druhy.
V nížinách sú prirodzenými stojatými vodami mŕtve ramená riek a zaplavené terénne zníženiny. Ich spoločenstvo závisí od podmienok – osvetlenia, zarastenia dna, vody a brehu, vysychania, preplachovania a pod.
V prehrievaných a zarastených častiach žijú šidlovky pásikavé Lestes sponsa, tmavé L. dryas, L. virens, L. barbarus, hnedé Sympecma fusca, ak v okolí rastú stromovité a kríkovité vŕby alebo jelše, tak aj šidlovky zelené L. viridis. Ďalej sú tu s nimi vážky rodu Sympetrum (vážka pestrá S. striolatum, obyčajná S. vulgatum, červená S. sanguineum, žltoškvrnná S. flaveolum, vzácnejšie druhy S. meridionale, S. fonscolombei, S. depressiusculum), šidlá pestré Aeshna mixta, trstinové A. affinis, obrovské Anax imperator. Larvy týchto druhov sa zdržiavajú medzi rastlinami, kde sa ukrývajú a lovia.
V častiach, kde je dno málo zarastené, bahnité a brehy majú riedku vegetáciu, je spoločenstvo tvorené hlavne vážkou ploskou Libellula depressa, vážkou rybničnou Orthetrum cancellatum a vážkou O. albistylum. Ich larvy chodia po dne a čiastočne sa maskujú usadeninami (bahnom).
Na miestach, kde je voda zarastená plávajúcimi vodnými rastlinami (stolístok a pod.), sa vyskytujú druhy šidielko červenooké Erythromma najas a šidielko ixové E. viridulum. Dospelé kusy lietajú nízko ponad hladinu a často sedávajú na plávajúcich rastlinách. Ich larvy sa skrývajú medzi plávajúcimi rastlinami.
K spomenutým vážkam sa v týchto spoločenstvách pridávajú ešte ďalšie druhy, ktoré sú tolerantnejšie k prostrediu – šidielko obyčajné Coenagrion puella, šidielko veľkoškvrnné C. pulchellum, šidielko krúžkované Enallagma cyathigerum, šidielko väčšie Ichnura elegans, šidielko ploskonohé Platycnemis pennipes, ligotavka zelená Somatochlora metallica, šidlo modré Aeshna cyanea a ďalšie (náhodné) druhy.
Umelé vodné plochy (rybníky, priehrady, nádrže, kanály) a vlastnosti ich prostredia závisia predovšetkým od typu využívania, veľkosti, polohy a pod. Ich spoločenstvá vážok sú tvorené kombináciou všetkých doteraz vymenovaných spoločenstiev. Vážky tu nachádzajú vhodné biotopy a osídľujú ich v takej zostave, ako to umožňujú podmienky prostredia. Vplyv na zloženie spoločenstva má tiež poradie, v akom sa vážkam umelý biotop darí nájsť.
Špeciálnym typom vôd sú vysychajúce a novovznikajúce vodné plochy. Osídľujú ich druhy, ktoré ich dokážu rýchlo nájsť, majú rýchly vývin a ktoré sú tolerantné k prípadnému krátkodobému vyschnutiu.
Sú to šidlo modré Aeshna cyanea, vážka ploská Libellula depressa a šidielko menšie Ischnura pumilio.
Podľa miestnych podmienok sa k nim môžu pridať ďalšie druhy ako šidielko červené Pyrrhosoma nymphula, šidielko obyčajné Coenagrion puella, šidielko väčšie Ischnura elegans, šidielko krúžkované Enallagma cyathigerum, šidlovky Lestes barbarus, L. virens, vážka rybničná Orthetrum cancellatum, vážka pásavá Sympetrum pedemontanum, vážka žltoškvrnná S. flaveolum. Tieto druhy však už vyžadujú aspoň malé plochy, na ktorých sa voda udrží celý rok.
Viac informácií o triedení biotopov vážok nájdete na týchto linkách: