vážky.sk - logo

VITAJTE NA VÁŽKY.SK

Mapa stránky, vysvetlivky, návod na používanie webu ...

pomocné menu - logo
 


O projekte

logo projektu
Logo projektu
(Autor: Igor Konvit)

Cieľom projektu Popularizácia odonatológie na Slovensku bolo priblížiť slovenskej verejnosti krásu, pestrosť a význam vážok – starobylého radu hmyzu, ktorý sa vyvinul dávno pred dinosaurami, patrí mu prvenstvo v dobývaní vzduchu a prežil až dodnes. Projekt prebiehal v rokoch 2006 – 2009 a realizovala ho Aqua vita – Živá voda, Spoločnosť pre spoznávanie a záchranu mokradí v spolupráci s viacerými odborníkmi z vedy a praxe.

Novinka:

Slovenské vážkarske stretnutie 2019: Východné Slovensko (Zemplínska Šírava), 12. - 14. júla 2019. Viac informácií a materiály na stiahnutie.

Na týchto stránkach nájdete všetko dôležité, čo sa vážok týka. Sú tu základné informácie o tomto rade hmyzu (pôvod, stavba tela, vývin, prostredie, v ktorom žijú, ich význam, ohrozenie, ochrana a veda, ktorá sa vážkami zaoberá – odonatológia), ako aj informácie o vážkach na Slovensku (zoznam našich druhov s ich fotografiami a stručnou charakteristikou, mapy rozšírenia, zoznam odborníkov). Na stránke ďalej nájdete hry, testy a zábavu, fotoalbum, súťaž a tipy na voľný čas, ako aj ponuku suvenírov. Pre vážnejších záujemcov je dostupný kľúč na určovanie našich vážok, mapovanie vzácnych druhov, odonatologická knižnica a služba určovania druhov na fotografiách s možnosť ich uverejnenia na stránke. Kultúrne a vzdelávacie inštitúcie môže osloviť ponuka prednášok, výstavy a informačných a vzdelávacích materiálov.

Veríme, ža čas strávený s nami a s vážkami bude pre vás ako zábavou, tak aj poučením a budeme radi, keď sa s nami podelíte o svoje dojmy.

Autorský kolektív:

autor a koordinátor projektu, texty, fotografie, grafické návrhy, záverečná kontrola kvality, scenár a produkcia filmu, lektor

textové a grafické podklady, odborné recenzie
    Stanislav David, Eva Bulánková
popularizácia
    Imrich Jakab, Lívia Fenyvesiová
web, grafika, IT film:
    Ľudovít Hanák

fotografie:

    Marcel Adam, Miloš Balla, Katarína Bérešová, Blanka Boháčová, Petr Hesoun, Vladislav Holec, Martin Kadlec, Jaroslav Koleček, Matúš Kúdela, Miroslav Kutal, Jozef Májsky, Milan Medvecký, Daniela Pilchová, Eduard Stloukal, Linda Sýkorová, Ján Šácha, Jaromír Šíbl, Michal Šulgan, Marián Turek, Martin Waldhauser,

Partneri projektu:

Finančná podpora:
Agentúra na podporu výskumu a vývoja v grantovom programe Popularizácia vedy a podpora ľudského potenciálu (projekt LPP-0157-2006).
Aktualizáciu stránky podporila Nadácia Tatrabanky v rámci programu Dobré srdce.