vážky.sk - logo

AKTUALITY

Novinky na stránke, upozornenia na aktuality zo sveta odonatológie, naše názory na aktuálne udalosti
a stanoviská k nim...

aktuality - logo
 


Aktuality

17. august 2014, autor: Dušan Šácha
Projekt rašelinísk ukončený
Projekt na ochranu Šujského a Popradského rašeliniska je úspešne ukončený. K jeho hlavným výsledkom, ktoré môžete využívať bez ohľadu na dennú a ročnú dobu, patria: dva tlačené informačné materiály o lokalitách, dva vedecké články v časopise Folia faunistica Slovaca a dva virtuálne náučné chodníky, ktoré nájdete na stránke www.vazky.sk/raseliniska. Súčasťou prezentácie Šujského rašeliniska je film, ktorý si vo full HD kvalite môžete objednať na DVD.
11. júl 2014, autor: Dušan Šácha
ICO 2015
Svetový kongres vážkarov sa v roku 2015 bude konať v Argentíne, a to 15. - 20. novembra. Viac informácií na stránke ico2015-argentina.com.ar/.
1. jún 2014, autor: Dušan Šácha
BOOM 2014
Prišla pozvánka na ďalšiu akciu. Balkánske stretnutie odonatológov sa tento rok koná v Bosne a Hercegovine v termíne 1. - 8. augusta. Vítaní sú amatérski aj profesionálni vážkológovia. Ozvať sa treba do konca júna na adresu balkandragonflies@gmail.com.
23. apríl 2014, autor: Dušan Šácha
Odonatologické dni v ČR
Tento rok sa konajú 24. - 27. júla na Příbramsku. Posily zo Slovenska sú vítané. Ako vždy, prihlášky prijíma a informácie poskytuje Martin Waldhauser (martin.waldhauser@nature.cz).
25. február 2014, autor: Dušan Šácha
Za vážkami do Švédska
Tento rok bude v provincii Skåne znova možnosť spoznať miestne vážky a zapojiť sa do ich mapovania. Pozor! Projekt sa už končí, takže záujemcovia by si túto príležitosť nemali nechať ujsť.
Termín: 14. - 20. júl. Miesto: jazero Bjärlången.
Viac informácií poskytne Magnus Billqvist (magnus.billqvist@gmail.com).
31. január 2014, autor: Dušan Šácha
Ďalšia zaujímavá konferencia
Tento raz na tému mokradí: Wetlands biodiversity and services: tools for socio-ecological development. Koná sa 14.-18. septembra v Huesce, Španielsko.
Informácie na www.wetlands2014.eu/.
28. január 2014, autor: Dušan Šácha
ECOO 2014
Je to tak, blíži sa ďalší európsky kongres odonatológov. Tento rok sa koná vo francúzskom Montpellier, a to v dňoch 7. až 10. júla. Všetky dôležité informácie a formuláre sú na tejto stránke: www.libellules.org/ecoo2014.
31. august 2013, autor: Dušan Šácha
Stanovisko k problému Štrbského plesa
Spoločnosť Aqua vita vydáva toto stanovisko k zazelenaniu sa Štrbského plesa:
Rozvoj rias v plese je jednoznačným dôkazom jeho eutrofizácie, teda organického znečistenia, a nie je možné pripisovať ho len vyšším letným teplotám. V pozadí znečistenia plesa je ľudský vplyv, a to najmä tlak investorov, pre ktorých sú zisky dôležitejšie ako prírodné hodnoty.
Spoločnosť Aqua vita pri tejto príležitosti opakovane upozorňuje, že v zmysle zásady "škodca platí" by náklady na odstránenie škôd mali znášať tzv. developeri, ktorí konečne majú príležitosť nielen niesť rozvoj regiónu vo svojom označení, ale aj k nemu prispieť praktickými skutkami. Súčasne vyzývame kompetentné orgány a organizácie ochrany prírody, aby týmto tzv. developerom kládli zodpovedajúce podmienky na podnikanie v chránených územiach a účinne trvali na ich dodržiavaní.
1    2    3    4    5