slovenský názov: nie je
preklad vedeckého mena1: Aeshna (gr.) = hanblivosť, subarctica = pod Arktídou
Imágo: Dĺžka bruška 49-57 mm, dĺžka krídla 40-45 mm. Sfarbenie je hnedé so svetlými škvrnami (samce modré, samice žlté). Hruď je prevažne hnedá. Podobá sa na druh A. juncea, na pohľad vyzerá o niečo svetlejšie. Presné určenie je možné len po odchytení.
Larva: Bočné tŕne sú vyvinuté na 3 článkoch bruška, sú malé. Maska je pomerne krátka. Cerky sú dlhé, dosahujú za 2/3 análnej pyramídy. Presné určenie je možné len s lupou.
Doba letu imág VII-IX. Dĺžka vývinu lariev 24-36(48) mesiacov. Zimuje vajíčko a larva.
rozšírenie cirkumpolárne |
pôvod západosibírsky |
U nás sa vyskytuje poddruh A. s. elisabethae Djakonov, 1922 (s tmavou kresbou hrude). V eurosibírskej podoblasti palearktu sa ešte vyskytuje poddruh A. s. interlineata Ander, 1944 (svetlá kresba hrude). Nominátny poddruh A. s. subarctica Walker, 1908 sa vyskytuje v Kanade.
Stojaté kyslé rašeliniskové vody ( stagnikolDruh vyskytujúci sa v stojatých vodách., tyrfobiontDruh vyskytujúci sa výlučne v rašeliniskách.). Larvy sa zdržiavajú na ponorenom rašelinníku. Liahnutie prebieha na vegetácii na brehu a vyrastajúcej z vody. Imága lietajú nielen popri vode, ale aj pomerne ďaleko od materského biotopu. Vajíčka kladú do ponorených rašelinníkových kobercov.
Mimoriadne vzácny druh, vyskytuje sa výlučne v horských územiach s rašeliniskami. V červenom zozname v kategórii EN - ohrozené. Je to chránený druh národného významu zaradený do príloh 4B a 6B vyhlášky o ochrane prírody. Ohrozenie likvidáciou biotopu, jeho zarastením a acidifikáciouOkysľovanie biotopu (vody) následkom kyslých dažďov..
Videli ste tento druh? Napíšte nám.