vážky.sk - logo

ČO SÚ VÁŽKY?

Vážky sú veľmi starobylá skupina hmyzu. Zažili vznik aj vyhynutie dinosaurov, spájanie a rozpad kontinentov, doby ľadové a prežili až do súčasnosti. Vzduchu vládli už v prvohorách, keď dorastali do obrovských rozmerov (70 cm). Okrem toho, že sú dôležité pre vedu, v mnohých kultúrach symbolizujú silu, odvahu, šťastie a vytrvalosť a sú aj veľkou inšpiráciou pre umelcov.

Čo sú vážky? - logo
 


Bruško

Šidielko krúžkované Enallagma cyathigerum, exúvium, žiabrové lístky
Šidielko krúžkované Enallagma cyathigerum, exúvium, žiabrové lístky.
(Fotografia: Dušan Šácha)
Klinovka hadia Ophiogomphus cecilia, exúvium, análna pyramída
Klinovka hadia Ophiogomphus cecilia, exúvium, análna pyramída.
(Fotografia: Dušan Šácha)

Bruško majú larvy vážok podobne ako imága štíhle (Zygoptera) alebo je zavalité a nepodobné dospelcom (Anisoptera). V podrade Anisoptera býva dlhé valcovité, ploché alebo vajcovité. Bruško je tvorené 10 úplnými článkami, 11. článok je premenený na bruškové prívesky.

Prívesky sú súčasťou tracheálnych lístkovitých žiabier (Zygoptera) alebo análnej pyramídy (Anisoptera). Žiabrové prívesky a análna pyramída slúžia okrem dýchania aj na pohyb. Larvy šidielok dokážu plávať vlnitým pohybom bruška, podobne ako sa pohybujú ryby alebo hady. Šidlá v ohrození vystreknú z konečníka (ústi v análnej pyramíde) prúd vody a pohybujú sa tak na rovnakom princípe ako raketa.

Čo sú tracheálne žiabre?

Larvy hmyzu potrebujú rovnako ako iné živočíchy dýchať kyslík. Vo vodnom prostredí je jeho získavanie sťažené. Vážkam a niektorým ďalším skupinám sa preto vyvinuli tracheálne žiabre. Sú to telesné výbežky husto pretkané vzdušnicami (vzdušnica = trachea, odtiaľ meno). Cez tenkú stenu žiabier sa vymieňajú plyny medzi vzdušnicou a vodným prostredím, vážka tak získava z vody kyslík, ktorý vzdušnice ďalej rozvádzajú až k orgánom a ich bunkám. Naopak, oxid uhličitý rovnakým spôsobom odchádza z tela do vody.

Lístkovými tracheálnymi žiabrami dýchajú larvy šidielok. Šidlá ich nemajú a výmena plynov sa deje v konečníku, ktorý je husto pretkaný vzdušnicami (rektálne dýchanie).

Sfarbenie bruška je najčastejšie nevýrazné, len druhy rodu Leucorrhinia a čeľade Aeshnidae majú bruško škvrnité. Pre systematiku a určovanie sú dôležité bočné (laterálne) a chrbtové (dorzálne) tŕne na jednotlivých článkoch bruška. Slúžia na obranu pred dravcami a môžu byť rôzne vyvinuté. Ligotavka Epitheca bimaculata má napr. tŕne veľmi veľké, kým príbuzný druh ligotavky Somatochlora alpestris je úplne bez tŕňov a bruško má ochlpené.

Na brušku často vidno aj základy pohlavných orgánov, ktoré sa larvám ešte len vyvíjajú. Na dospelých larvách sú už dobre vyvinuté a základy kladielka slúžia v čeľadi Aeshnidae pri určovaní.

Šidielko červené Pyrrhosoma nymphula, exúvium, základ kladielka
Šidielko červené Pyrrhosoma nymphula, exúvium, základ kladielka.
(Fotografia: Dušan Šácha)