vážky.sk - logo

VÁŽKY NA SLOVENSKU

Do slovenskej fauny patrí približne 70 druhov vážok z 9 čeľadí, 5 druhov bolo v minulosti uvádzaných omylom. Tri druhy považujeme za vyhynuté a ďalších 41 je zaradených do červeného zoznamu. Len 26 druhov vážok, ktoré v súčasnosti žijú na Slovensku, má u nás teda istú budúcnosť.
druhy žijúce na Slovensku - logo
 

Čeľaď: Libellulidae

slovenský názov: vážkovité

Stredne veľké vážky. Sfarbenie je hnedé, čierne, žlté, červené, modré alebo kombinácia týchto farieb, nie sú kovovo lesklé. Krídla sú priesvitné, môžu byť škvrnité. Oči sú na vrchu hlavy spojené (spojnica je čiara). Samce majú zadné krídla zaoblené a sú bez ušiek.

Larvy majú vajcovité bruško a lyžicovitú masku s malými zubmi. Žijú vo všetkých typoch stojatých vôd.

Naša najpočetnejšia čeľaď. Na Slovensku sa vyskytuje 5 rodov a spolu 20 – 22 druhov (rozdiel tvoria vyhynuté druhy a sporné údaje).

Rod Libellula Linnaeus, 1758 (vážka): Modré alebo hnedo-žlto-čierne vážky s čiernymi bazálnymi škvrnami na krídlach. Škvrny sú pretkané bielou žilnatinou. Larva má krátke nohy a malú masku, chrbtové tŕne sú vyvinuté po 8. alebo 9. článok.

Rod Orthetrum Newman, 1833 (vážka): Modré alebo hnedo-žlto-čierne vážky bez čiernych bazálnych škvŕn na krídlach. Larvy sú podobné predchádzajúcemu rodu, chrbtové tŕne však chýbajú alebo sú vyvinuté len po 6. článok.

Rod Crocothemis Brauer, 1868: Výrazne krvavočervené (samce) alebo žltohnedé (samice) vážky so žltou bazálnou škvrnou na krídlach. Larva je podobná larvám druhov z rodu Sympetrum, ale nemá chrbtové tŕne.

Rod Sympetrum Newman, 1833 (vážka): Červené, zriedkavo čierne samce a žltohnedé samice. Krídla sú bez čiernych bazálnych škvŕn, niektoré druhy však majú žlté bazálne škvrny alebo hnedé pásy v poslednej tretine krídel. Larvy majú dlhé nohy, veľkú masku a väčšinou majú vyvinuté chrbtové tŕne. Pri kladení vajíčok je samec so samicou.

Rod Leucorrhinia Brittinger, 1850 (vážka): Vážky s výrazne bielym čelom, telo samca je čierne s červenými a žltými škvrnami alebo modro-čierne, samice sú čierno-žlté. Tmavé bazálne škvrny sú bez bielej žilnatiny a majú len malú rozlohu. Larvy sa podobajú rodu Sympetrum, ale bruško je na spodnej strane čiernopásikavé. Pri kladení vajíčok býva samec so samicou.

 

©2011 Aqua Vita - Živá voda, Spoločnosť pre spoznávanie a záchranu mokradí

spôsob citácie stránky
hore