vážky.sk - logo

VÁŽKY NA SLOVENSKU

Do slovenskej fauny patrí približne 70 druhov vážok z 9 čeľadí, 5 druhov bolo v minulosti uvádzaných omylom. Tri druhy považujeme za vyhynuté a ďalších 41 je zaradených do červeného zoznamu. Len 26 druhov vážok, ktoré v súčasnosti žijú na Slovensku, má u nás teda istú budúcnosť.
druhy žijúce na Slovensku - logo
 

Čeľaď: Corduliidae

slovenský názov: ligotavkovité

Stredne veľké vážky. Sfarbenie je väčšinou kovovo lesklé, zelené, hnedé alebo čierne. Krídla sú priesvitné, výnimočne na nich môžu byť bazálne škvrny. Oči sú veľké, na vrchu hlavy spojené (spojnica je čiara). Samce majú ušká a hranaté análne pole zadných krídel.

Larvy majú vajcovité bruško, lyžicovitú masku s veľkými zubmi a pomerne dlhé nohy. Žijú v stojatých vodách.

U nás sa vyskytujú 3 rody, zastúpené 6 druhmi.

Rod Cordulia Leach, 1815 (ligotavka): Medenohnedé vážky. Samec má spodné prívesky delené a bruško rozšírené v zadnej časti. Larva má veľmi dlhé nohy.

Rod Somatochlora Sélys, 1871 (ligotavka): Zelené alebo čierne vážky. Samec má spodné prívesky nedelené, bruško je najširšie v strede. Larvy môžu mať vyvinuté alebo aj bočné aj chrbtové tŕne alebo sú bez tŕňov a husto ochlpené.

Rod Epitheca Charpentier, 1840 (ligotavka): Odlišné od iných druhov čeľade, podobajú sa viac na vážky rodu Libellula. Imága sú žlto-čierne, na zadných krídlach majú tmavé bazálne škvrny. Larvy majú veľmi dlhé bočné tŕne na 9. článku a na hlave výrazné rohy.

 

©2011 Aqua Vita - Živá voda, Spoločnosť pre spoznávanie a záchranu mokradí

spôsob citácie stránky
hore