vážky.sk - logo

ČO SÚ VÁŽKY?

Vážky sú veľmi starobylá skupina hmyzu. Zažili vznik aj vyhynutie dinosaurov, spájanie a rozpad kontinentov, doby ľadové a prežili až do súčasnosti. Vzduchu vládli už v prvohorách, keď dorastali do obrovských rozmerov (70 cm). Okrem toho, že sú dôležité pre vedu, v mnohých kultúrach symbolizujú silu, odvahu, šťastie a vytrvalosť a sú aj veľkou inšpiráciou pre umelcov.

Čo sú vážky? - logo
 


Bruško

Šidlo Aeshna isosceles, samec, bruškové prívesky
Šidlo Aeshna isosceles, samec, bruškové prívesky.
(Fotografia: Martin Waldhauser)

Bruško (abdomen) vážok je väčšinou dlhé a tenké, valcovitého tvaru. Rozšírené a sploštené ho majú len druhy rodu Libellula a Crocothemis. Bruško je farebné, kresba je charakteristická pre druh a čiastočne premenlivá. Sfarbenie samcov a samíc je odlišné (pohlavný dimorfizmus). Samce niektorých druhov (vážka ploská Libellula depressa, Libellula fulva, druhy rodu Orthetrum) majú modravú farbu bruška. Spôsobuje ju vosková vrstvička pokrývajúca vrchnú vrstvu pokožky (epikutikuly), ktorá sa napr. pri kopulácii stiera. Bruško môže byť, podobne ako hruď, ochlpené. Vo väčšine čeľadí Anisoptera majú samce na druhom článku vyvinuté výrastky, tzv. ušká.

V brušku sú uložené vnútorné orgány – tráviace, vylučovacie, pohlavné, srdce a vzdušnice (8 párov). Bruško je článkované, počet článkov je 10, segmentácia je heteronómna (priečne priehradky neoddeľujú jednotlivé články). Chrbtová časť článkov (tergum) prekrýva nielen bočnú oblasť (pleurá), ale aj časť brušnej strany článkov (sternum). Posledný 11. článok je premenený na prívesky, slúžiace samcom na chytenie samičky pri kopulácii. Abdominálne prívesky sú druhovo špecifické a silne sklerotizované (spevnené).

Samčí pohlavný otvor vyúsťuje na spodnej strane (sterne) 9. článku. Na kopuláciu však slúži druhotný kopulačný orgán (penis) umiestnený na 2. a 3. sterne. Samčeky si doň presunú spermie ohnutím bruška pred párením. Samičí pohlavný otvor je vyústený do kladielka, ktoré sa nachádza na 8. a 9. sterne. Rody Gomphus, Libellula, Orthetrum, Leucorrhinia a niektoré druhy rodu Sympetrum majú kladielko zakrpatené (redukované). Tvar a veľkosť kladielka a penisu sú dôležité znaky pri určovaní druhov.

Vážka Leucorrhinia rubicunda, penis samca
Vážka Leucorrhinia rubicunda, penis samca.
(Fotografia: Martin Waldhauser)
Šidlo modré Aeshna cyanea, samica, kladielko
Šidlo modré Aeshna cyanea, samica, kladielko.
(Fotografia: Ján Šácha)