vážky.sk - logo

VÁŽKY NA SLOVENSKU

Do slovenskej fauny patrí približne 70 druhov vážok z 9 čeľadí, 5 druhov bolo v minulosti uvádzaných omylom. Tri druhy považujeme za vyhynuté a ďalších 41 je zaradených do červeného zoznamu. Len 26 druhov vážok, ktoré v súčasnosti žijú na Slovensku, má u nás teda istú budúcnosť.
druhy žijúce na Slovensku - logo
 

Čeľaď: Coenagrionidae

slovenský názov: šidielkovité

Menšie druhy vážok. Sfarbenie je rôzne, väčšinou kombinácia bielej, čiernej a modrej farby, ale býva aj žltá, červená a zelená. S výnimkou jedného druhu nie sú kovovolesklé. Krídla sú priesvitné, pterostigma prekrýva len 1 bunku žilnatiny. Holene nôh nie sú rozšírené.

Larvy majú žiabrové lístky rovnako dlhé, vzdušnice sa od hlavnej žilky oddeľujú pod ostrým uhlom. Maska je plochá, s krátkym násadcom. Žijú vo všetkých typoch vôd.

Do našej slovník faunyŽivočíšstvo patrí päť - šesť rodov a 12 – 15 druhov (rozdiel sú vyhynuté druhy).

Rod Coenagrion Kirby, 1890 (šidielko, syn. Agrion Leach, 1815): Kresba samca je modro-čierna, samice čierno-žltohnedá (modrá, prípadne žltozelená). Na bokoch hrude sú po 2 krátke čierne pásiky, na hlave sú za očami 2 svetlé (tzv. postokulárne) škvrny. Samica nemá na kladielku tŕň. Larvy majú na žiabrových lístkoch uzlík.

Rod Pyrrhosoma Charpentier, 1840 (šidielko): Sfarbenie je čierno-žlto-červené. Hlava je bez postokulárnych škvŕn. Larvy majú „kockatú“ hlavu (hranaté záhlavie), na konci žiabrových lístkov je čierna kresba v tvare „x“.

Rod Erythromma Charpentier, 1840 (šidielko): Nemajú postokulárne škvrny. Samce majú nápadné červené oči, inak je ich sfarbenie modro-čierne. Samice majú oči zelené a sfarbenie je zeleno-čierne. Larvy majú väčšinou husto vetvené žilky v žiabrových lístkoch, ktoré vytvárajú čierne škvrny (2 – 3 páry na lístok).

Rod Enallagma Charpentier, 1840 (šidielko): Za očami sú dve svetlé postokulárne škvrny. Sfarbenie sa podobá druhom rodu Coenagrion, ale na bokoch hrude je len po jednom krátkom tmavom pásiku. Samica má tŕň na kladielku. Larvy nemajú na žiabrových lístkoch uzlík. Lístky sú zakončené kratšou špičkou.

Rod Ischnura Charpentier, 1840 (šidielko): Postokulárne škvrny sú dve a majú tvar presného kruhu. Pterostigma je dvojfarebná čierno-biela. Bruško je celé čierne, len jeden článok je modrý. Samica má tŕň na kladielku. Žiabrové lístky lariev sú bez uzlíka, zakončené dlhou špičkou.

Rod Nehalennia Sélys, 1850: Naše najmenšie šidielko, ktoré vzhľadom pripomína druhy rodu Lestes. Sfarbenie je zeleno-čierno-modré, kovovolesklé. Za očami na hlave je namiesto škvŕn len jedna priečna tenká čiara. Larva je malá.

 

©2011 Aqua Vita - Živá voda, Spoločnosť pre spoznávanie a záchranu mokradí

spôsob citácie stránky
hore