vážky.sk - logo

ČO SÚ VÁŽKY?

Vážky sú veľmi starobylá skupina hmyzu. Zažili vznik aj vyhynutie dinosaurov, spájanie a rozpad kontinentov, doby ľadové a prežili až do súčasnosti. Vzduchu vládli už v prvohorách, keď dorastali do obrovských rozmerov (70 cm). Okrem toho, že sú dôležité pre vedu, v mnohých kultúrach symbolizujú silu, odvahu, šťastie a vytrvalosť a sú aj veľkou inšpiráciou pre umelcov.

Čo sú vážky? - logo
 


Hruď

klinovka obyčajná Gomphus vulgatissimus, exúvium
Klinovka obyčajná Gomphus vulgatissimus, exúvium.
(Fotografia: Dušan Šácha)
Šidlo Aeshna isosceles, exúvium, hlava a hruď
Šidlo Aeshna isosceles, exúvium, hlava a hruď.
(Fotografia: Dušan Šácha)
 

Hruď sa, tak ako pri imágach, skladá z predo-, stredo- a zadohrude. Stredo- a zadohruď sú zrastené do synthoraxu. Na rozdiel od imág larvy nemajú krídla, tie sa ešte len vyvíjajú. Uložené sú v krídlových pošvách, ktoré vyrastajú na chrbtovej strane synthoraxu. Najskôr sú malé a s každým zvliekaním sa zväčšujú.

Na bokoch predohrude sa môžu nachádzať výrastky, ktorých tvar je druhovo špecifický.

Vzdušníc sú dva páry (najlepšie ich vidno na exúviu ako dlhé biele vlákna vytŕčajúce z otvoru na chrbtovej strane). Ich stigmy sú však uzavreté, keďže larva dýcha tracheálnymi žiabrami.

Nohy lariev sú nápadne dlhé. V čeľadi Corduliidae a niektorých druhoch čeľade Libellulidae presahujú dĺžku bruška. Hrabavé larvy (klinovky - Gomphidae) majú holeň ukončenú hrabavým tŕňom. Článkovanie nôh lariev je rovnaké ako majú imága.