vážky.sk - logo

AKTUALITY

Novinky na stránke, upozornenia na aktuality zo sveta odonatológie, naše názory na aktuálne udalosti
a stanoviská k nim...

aktuality - logo
 


Aktuality

29. máj 2013, autor: Dušan Šácha
Ďalšie novinky v projekte rašelinísk
Aktualizujeme stránku. Pribudla časť "Na stiahnutie", kde môžete získať dôležité informačné materiály.
Rovnako sa oplatí sledovať terénny zápisník, do ktorého pribúdajú stále nové záznamy.
Sledujte www.vazky.sk/raseliniska a dozviete sa viac.
22. máj 2013, autor: Dušan Šácha
Novelizácia zákona o investíciách
Stanovisko Spoločnosti Aqua vita k práve prebiehajúcej novelizácii zákona o investíciách.

Spoločnosť Aqua vita je zásadne proti možnosti uprednostňovania záujmov investorov na úkor miestnych obyvateľov dotknutých miest, obcí a regiónov, ako sa to snažia presadiť poslanci vládnej strany SMER-SD.
Množstvo príkladov nielen z iných krajín, ale aj zo Slovenska, nás presviedča o tom, že nerešpektovanie práv miestnych komunít na rozhodovanie o svojej vlastnej budúcnosti a uprednostňovanie záujmov tzv. investorov má v dlhodobom kontexte negatívne dopady na sociálnu situáciu, zdravotný stav a životné prostredie občanov.
Z tohto dôvodu každá vláda, ktorej záleží na zdraví a blahobyte vlastných občanov, by v prvom rade mala dbať na dodržiavanie ich práva na rozhodovanie o svojom osude, a nie na záujmy silných finančných skupín a nadnárodných korporácií. Navrhované znenie zákona preto odmietame a na rovnaký postup vyzývame ako občanov, tak aj vládu SR.
4. máj 2013, autor: Dušan Šácha
Novinky v projekte rašelinísk
Projekt ochrany Popradského a Šujského rašeliniska sa hýbe:
- vydali sme informačné materiály o lokalitách
- absolvovali sme kontroly z Nadácie EKOPOLIS, Švajčiarskeho veľvyslanectva a ÚV
- na stránke pribudol terénny zápisník, kde vás informujeme o tom, čo zaujímavé a kedy sa na lokalitách dá vidieť (a príspevky tam môžete pridávať aj vy)
- ďakujeme všetkým priaznivcom, ktorí náš projekt podporili (ich zoznam je tiež na stránke)
Čoskoro pribudnú aj ďalšie aktualizácie stránky a informácie o brigádach. Sledujte www.vazky.sk/raseliniska a zostaňte informovaní.
19. apríl 2013, autor: Dušan Šácha
Chcete ísť do Švédska?
Tak spojte príjemné s užitočným!
Pravidelný letný vážkarsky tábor tentoraz na jazere Åsljunga v južnom Švédsku od 8. do 14. júla. Viac informácií a prihlášky u Magnusa Billqvista (magnus.billqvist@gmail.com).
16. marec 2013, autor: Dušan Šácha
tradičné odonatologické dni v Čechách
Tentoraz v júlovom termíne. Miesto a čas konania: Domažlicko, 18.-20. júl. Informácie a prihlášky ako vždy u Martina Waldhausera (martin.waldhauser@nature.cz).
14. marec 2013, autor: Dušan Šácha
za vážkami na Balkán
Tento raz do Chorvátska. Tretí BOOM sa uskutoční v termíne 1.-7. augusta v Dalmácii, Banovine a Gorskom Kotare. Kto by mal záujem, nech sa ozve Maríne Vilenici na mejl marina.vilenica@gmail.com. Vítané sú aj prednášky.
22. február 2013, autor: Dušan Šácha
súťaž Hľadaj vážku!
Vyhodnotenie nultého ročníka súťaže a otvorenie prihlasovania do nového kola - čítajte na www.vazky.sk/zapojte_sa/sutaz_vysledky.html a súvisiacich stránkach súťaže.
18. február 2013, autor: Dušan Šácha
Olympiáda
V súvislosti so snahami o kandidatúru na ZOH Spoločnosť Aqua vita upozorňuje, že ide o zásadnú otázku celospoločenského významu, ktorá si pred schválením vyžaduje verejnú diskusiu. Myšlienku organizácie ZOH principiálne neodmietame, je však nutné zvážiť všetky jej aspekty a dôsledky, vrátane dlhodobých ekologických a ekonomických dopadov. Ak by sa v záujme krátkodobých a spochybniteľných prínosov obetovali prírodné hodnoty, ktoré sú (okrem iného) dlhodobým ťahákom turistického ruchu v SR, bola by to škoda a neopísateľné diletantstvo.
1    2    3    4    5    6