vážky.sk - logo

SLUŽBY PRE VEREJNOSŤ

Určovanie druhov na fotografiách, suveníry, tipy na voľný čas, vzdelávanie a všetko ostatné, čo vám umožní spojiť príjemné s užitočným, podporiť našu činnosť a aktívne spoznávať slovenskú faunu vážok.

Služby pre verejnosť - logo
 


Ako si spraviť jazierko pre vážky

Podľahli ste čaru vážok a chceli by ste sa na ne pozerať každý deň doma? Prípadne by ste ich chceli využiť v biologickom boji proti „otravnému“ hmyzu? Tu nájdete tip, ktorý vám vo vašich plánoch pomôže.

Už malé záhradné jazierko vážky priláka aj do mesta. Dôležité zásady, ktorými sa treba pri jeho stavbe riadiť:

  1. Jazierko by malo byť napustené nepretržite. Každé vyschnutie, vypustenie alebo kompletné čistenie znamená stratu vážok v jeho spoločenstve.
  2. Aby v zime vydržalo premŕzanie, malo by byť dostatočne hlboké. Nejde len o vážky, ktoré zamrznutie neprežijú. Dôležité je myslieť tiež na to, aby pri zamrznutí vody nepopraskali steny a z jazierka sa potom nestrácala voda.
  3. Jazierko by malo byť oslnené. V zatienených vodách prežíva len málo vážok.
  4. Nevyhnutné je zabezpečiť slovníkvegetáciuVegetácia - rastlinstvo. pripomínajúcu prirodzené slovníkbiotopyBiotop je typ prostredia, ktoré v prírode druh obýva. (lekná, pálky, trávy, ostrice a pod.). Nemusíte za nimi chodiť ďaleko, často ich ponúkajú aj v záhradkárskych potrebách.
  5. Ak chcete v jazierku chovať aj ryby, treba myslieť na to, že budú vážky loviť. Čím viac a väčších rýb, tým menej vážok vo vašom jazierku prežije.
  6. Jazierko nehnojte a nepoužívajte slovníkpesticídyPesticíd - Chemický prostriedok proti škodcom..
Návrh  záhradného jazierka
Návrh záhradného jazierka, optimalizovaného pre vážky - prierez.

O význame záhradných jazierok pre vážky sa píše aj v niekoľkých článkoch:

  • CIEŚŁA, M.1 (pdf)
  • ŠÁCHA, D. 2 (pdf)

Ak už jazierko s vážkami doma máte, môžete nám napísať, aké druhy sa v ňom zabývali. Napíšte nám aj, kde sa jazierko nachádza, aké je veľké, hlboké, kedy ste ho vytvorili, ako sa oň staráte, či je v ňom voda celoročne, prípadne pripojte aj jednu-dve fotografie. Adresa: dusan.sacha@vazky.sk.

1 CIEŚŁA, M., 2004: Vážky (Odonata) a umělé tůně v zahradách. Vážky 2004. Sborník referátů VII. celostátního semináře odonatologů v Krušných Horách. ZO ČSOP Vlašim: 89-90.
2 ŠÁCHA, D., 2011: How many dragonflies are there in your garden pond? Notulae odonatologicae, 7 (7): 66-67.